Vyjadrujem sa: všetko je úplne zlé a nanič. Alebo žeby nie ?

Autor: Jaroslav Strharsky | 6.12.2012 o 23:31 | (upravené 6.12.2012 o 23:43) Karma článku: 5,13 | Prečítané:  289x

Každý deň sa na nás chrlí obrovské množstvo informácií. Sme nimi zahlcovaný a veľmi ťažko sa nám darí v nich orientovať. Mám v povahe nad vecami a javmi okolo nich rozmýšľať a pochopiť ich. Preto mám snahu sa vzdelávať sa a získavať informácie aby sa mi podarilo získavať aspoň aký-taký nadhľad. Čím viac sa však snažím vedieť, tým viac zisťujem, že je omnoho viac toho čo neviem. Strácam sa v tom.

Voči informáciám mám rešpekt a tak sa snažím udržať si aspoň štruktúrovaný pohľad na veci a javy. Proste tak, aby som sa v tom ako-tak vyznal.

Zaujímavé ale je, že väčšina ľudí tak k tomu nepristupuje. Vynášame súdy, hodnotíme riešenia, vyjadrujeme sa k číslam, ktorým nerozumieme alebo máme o nich len hmlistú predstavu. Stačí, že niekde zaznie nejaké zaujímavé číslo alebo názor a už sa vyrojí horda znalcov, ktorí presne vedia o čo ide a ako ďalej postupovať. A je jedno o či ide o ekonomiku, politiku, medzinárodné vzťahy, vedu, šport, školstvo alebo sex.

Prečo je to tak ?

Niekde sa napr. objaví, že zdravotníctvo dostane o 10 miliónov EUR menej, a okamžite sa objaví množstvo diskutérov, že to je nesprávne. A pritom ani netušíme aká časť z celkových nákladov to je. Dokonca väčšinou si ani nevieme predstaviť koľko peňazí to je. Prečo sa teda k tomu vyjadrujeme ?

Myslím, že je to naša spoločenská zodpovednosť, kontrolovať veci verejné. Navyše často ide o témy v oblastiach, ktoré sa nás osobne týkajú. Takáto verejná kontrola je určite dobrá. Napriek tomu si myslím, že by sme sa mali vyjadrovať len k veciam, ktorým aspoň sčasti rozumieme alebo máme o nich aspoň dostatok informácií. V opačnom prípade to môžu byť len plané diskusie, ktoré zbytočne vzbudzujú vášne a vyvolávajú negatívne dojmy.

A tie diskusie nemusia byť len o číslach. Skúsim niečo možno trochu kontroverzné.

Vezmime si napríklad často opakované tvrdenie, že politici sú skorumpovaný. Ako to vieme ? Na základe troch, štyroch či trebárs aj desiatich preukázaných prípadov ? Čo je to ale oproti stovkám politikov na najvyššej alebo regionálnej úrovni. A je to veľa alebo málo oproti korupcii v iných profesiách ? Nie je to len preto, že politici sú na očiach ?

A navyše, bola niekedy situácia, kedy politici neboli skorumpovaný ? Voči čomu to porovnávame ? Nežijeme v ilúzii a neposudzujeme náš svet voči nejakému ideálu, ktorý v skutočnosti nikdy neexistoval a ani neexistuje ?

Stačí ak sa pozrieme do novín alebo kníh spred 20, 40, 60 či 80 rokov a zistíme, že niektoré témy sa neustále opakujú. Takéto témy sú z môjho pohľadu faktom a história ukázala, že ich nie je možné úplne uspokojivo riešiť. Samozrejme ak ide o negatívnej javy, ako je napríklad korupcia, musíme neustále hľadať spôsoby ich eliminácie. V žiadnom prípade by ale nemali jatriť naše nervy.

Snažme sa získať nadhľad. Neutápajme sa v problémoch, ktoré aj tak nevieme ovplyvniť a nemáme dostatok informácií na to aby sme ich objektívne ohodnotili.

Pozn.: Dúfam, že to nevyznelo tak, že neutápať sa v spoločenských problémoch znamená, že by sme sa nemali vyjadrovať k spoločenským nešvárom. Práve naopak :o)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?