Ak sa mýlim opravte ma.

Autor: Jaroslav Strharsky | 30.8.2012 o 23:25 | Karma článku: 9,68 | Prečítané:  594x

Čítali ste rozprávku o 3 grošoch ? Taká jednoduchá rozprávka s neskutočne hlbokou myšlienkou spolupatričnosti. Bohužiaľ svoj groš som rodičom nemal a už ani nebudem mať možnosť dať. Ale ten groš mojím deťom odvádzam. A pravidelne.

Verím totiž, že mať deti a vychovať ich je jedno zo  základných biologických samozrejmostí. To nie je len o voľbe. To nie je len o práve. To je predovšetkým o povinnosti zachovať jednu z línií nášho druhu. Ľudia, ktorí nemajú potomkov, sú súčasťou vetvy, ktorá v konečnom dôsledku vymrie. Tvrdý ale bohužiaľ objektívne pravdivý fakt. Ani jeden z nás, nie je potomkom bezdetnej vetvy. Preto ak chceme ako národ prežiť, musíme mať potomkov.

Vráťme sa k vyššie uvedenej rozprávke o 3 grošoch. Je skutočne pravdivá aj v dnešnej dobe ? Dnes keď je propagovaný a oceňovaný predovšetkým individualizmus ?

Spoločnosť v súčasnosti vyzdvihuje  vzdelaných , úspešných a bohatých ľudí. A cesta k tomuto cieľu je jednoduchšia bez detí. Bez nich máte automaticky viac času na vzdelanie, cestovanie, kariéru. Viac zarábate, máte nižšie náklady. Spoločnosť teda nepriamo vedie svojich členov k tomu aby nerozširovali jej rady. Nezdá sa vám, že je to istý druh samopožieracieho mechanizmu ?

Spoločenský systém tento mechanizmus  podporuje aj ďalšími ekonomicko-spoločenskými pravidlami. Medzi také určite patrí fenomén úspor na dôchodok. Obecne omieľaná rada je, sporte si na dôchodok. Ako to ľahšie dosiahnem ? No predsa tak, že budem zarábať len sám na seba, bez „zbytočných" výdavkov na deti, rodinu či partnera. Tí, čo nebudú mať deti, budú teda na tom s úsporami podstatne lepšie ako tí, čo deti vychovali.

Budú sa mať teda bezdetný na dôchodku lepšie ?

Na prvý pohľad áno. V skutočnosti ale je hodnota, ktorú spoločnosť dáva (alebo bude dávať) penzistom, zodpovedá výkonnosti ekonomiky. A tá je, či je nám to milé alebo nie, závislá aj na množstve ekonomicky aktívneho obyvateľstva, ktoré  nebude možné úplne nahradiť zvyšujúcou sa produktivitou práce. 

Množstvo úspor teda bude znamenať, že jeden bude mať o niečo viac než iný. Väčšina ale bez ohľadu na to či úspory bude mať alebo nie, bude viac alebo menej závislá na tom, čo vyprodukuje ekonomicky aktívne obyvateľstvo.

Úspory pomôžu ale rozhodne nezachránia. Inflácia, hospodárske cykly a ďalšie ekonomické vplyvy  spôsobia, že úspory proste nebudú mať takú hodnotu, aby sme z nich mohli žiť na nami žiadanej úrovni. Nebuďme teda obeťou fikcie, že na dôchodku budeme žiť zo svojich úspor.

Čo s tým ?

Ak chceme aby nám v starobe mal kto upiecť chlieb, vyrobiť spotrebný tovar a či slušne povedané poutierať zadnú časť tela, tak by sme sa nemali báť mať deti.  A to pokiaľ možno v  najpriaznivejšom období do 30-tich rokov. Vtedy máme totiž nielen najväčšiu šancu na ich splodenie, ale aj dostatok síl na to, aby sme ich dokázali vychovať. Nenechávajme to až na dobu keď budeme mať byt či dom, auto a kariéru. Dieťa totiž nie je posledný bytový doplnok, ktorý nám chýba v detskej izbe, ale budúci aktívny člen našej rodiny a spoločnosti, ktorý od nás bude preberať štafetu života. Je to akýsi nultý pilier dôchodkového zabezpečenia.

V súčasných podmienkach to samozrejme neznamená mať desať detí. Nie je potrebné ísť do opačného extrému. S rozumným využitím výdobytkov techniky a produktivity práce úplne postačuje ak máme za seba náhradu - štatistici tvrdia, že by to malo byť 2,1 dieťaťa na 1 pár.

Ak nechceme v dôchodku zožať plody nášho dnešného prístupu k životu, tak hor sa do zakladania rodín s deťmi. Tie sú jednou z radostí života. A možno nám budú v budúcnosti oporou - vrátia nám ten groš, ktorý im teraz dáme.

Pozn.: Týmto článkom sa nechcem dotknúť nikoho, kto deti nemôže mať zo zdravotných, ekonomických alebo iných nedobrovoľných dôvodov. Viem, že život sa môže s ľuďmi veľmi nepekne zahrať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?