Aj dnešné časy raz budú staré zlaté časy

Autor: Jaroslav Strharsky | 7.8.2012 o 23:36 | (upravené 8.8.2012 o 0:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  124x

Ako to už v našich zemepisných šírkach býva zvykom, hľadáme až príliš často v našich životoch to čo nefunguje. Skúste raz, keď budete medzi ľuďmi, pozrieť sa okolo seba a spočítajte koľko ľudí má optimistický (alebo aspoň neutrálny) výraz v tvári. Možno vás to prekvapí.

Ja som to skúsil niekoľkokrát a nikdy sa mi nepodarilo dostať nad 50%. Možno mám zlé kritéria pre optimistický výraz. A možno nie. Možno naše výrazy skutočne vyjadrujú obavy, starosti, nešťastie.

Je to dnes skutočne také zlé ?

Podľa denných správ z médií, by sme mohli nadobudnúť pocit, že áno. Majú ale správy okolitého sveta, tak silný vplyv na naše vnímanie súčasnosti ? Nemali by ich vyvažovať pozitíva z nášho súkromného života ?

Alebo sa nám nedarí ani v súkromnom živote ?

Neviem. Napriek tomu som presvedčený, že aj dnešné časy raz budeme nazývať staré zlaté časy.

K tomuto záveru som dospel nedávno pri čítaní starých kníh. Ako zberateľ starých kníh som sa dostal aj ku knihe Karla Čapka „Válka s mloky".

Chvíľu trvalo kým som pochopil myšlienkové odkazy textu, no nakoniec som sa do knihy až fanaticky ponoril. Našiel som v nej veľa až neskutočne aktuálnych myšlienok. Je vôbec možné, že to bolo napísané pred takmer 80-timi rokmi ?

V jednej časti textu som našiel až dojímavo súčasný je text [Karel Čapek, Válka s mloky, 1935, kapitola 5]:

„Dohrává se tragédie lidského rodu, začal Wolf Meynert. Ať nás nemate jeho horečná podnikavost a technický blahobyt; to je jen hektická červeň na tváři organismu už poznamenaného smrtí. Nikdy lidstvo neprocházelo tak vysokou životní konjunkturou jako dnes; ale najděte mi jednoho člověka, který by byl šťasten; ukažte mi třídu, která by byla spokojena, nebo národ, který by se necítil ohrožen ve svém bytí. Uprostřed všech darů civilizace, v krésovském bohatství duchovních i hmotných statků se nás všech víc a víc zmocňuje neodbytný pocit nejistoty, tísně a nepohodlí."

To všetko akoby pretrvalo až dodnes. Možno rok 1935 nepatrí do „starých zlatých časov". Ktorý rok tam ale vlastne patrí ? Pozná niekto z vás odpoveď ? Ja teda nie.

Práve preto som presvedčený, že aj dnešné časy raz budú staré zlaté časy. Užívajme si teda tú ich lepšiu, zlatú stránku. A ak sa nám to náhodou nepodarí, on sa už spomienkový optimizmus postará o to, aby sme v budúcnosti zabudli na to zlé a pamätali si len to dobré.

A tak je to vlastne v poriadku.

Alebo nie ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?